Iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u financijskoj perspektivi 2014. – 2020. Republici Hrvatskoj su namijenjena sredstva u iznosi 10,67 milijardi eura, od kojih je veći dio namijenjen projektima u infrastrukturi te tzv. velikim projektima kao što su projekt izgradnje Pelješkog mosta, vodne infrastrukture, proizvodnih pogona i druge infrastrukture za poduzetnike, kao i drugi važni projekti u sektoru zaštite okoliša, turizma, prometa čije se vrijednosti mjere u desetinama milijuna eura.
Priprema ovakvih projekata sastoji se od više faza koje čini kompleksna projektna i studijska dokumentacija te rješavanje imovinsko-pravnih pitanja, a sam proces provodi se od strane budućih korisnika sredstava, konzultanata i tijela javne vlasti koja izdaju potrebne dozvole. Cijene konzultantskih usluga mogu iznositi od nekoliko stotina tisuća do nekoliko milijuna kuna, a u Hrvatskoj je trenutačno izražen nedostatak stručnjaka u ovom specifičnom području.
Što je cilj programa?
Obučiti polaznike/ce o metodologiji pripreme infrastrukturnih projekata te ih pripremiti za samostalnu pripremu i provedbu infrastrukturnih i velikih projekata financiranih sredstvima Europske unije (ESI fondovi) i drugim izvorima, uz poseban rad na osmišljavanju koncepta i strategije takvih projekata kako bi bili prihvatljivi za EU financiranje te izradi studije izvodljivosti i financijsko-ekonomske analize.
Koliko traje program?
180 sati (116 sati predavanja, individualnih i skupnih konzultacija te 64 sata vježbi) provodi se u dva semestra i traje jednu akademsku godinu.
Kako se izvodi program?
Program se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela. Uključuje 116 sati predavanja na kojima se svladava terminologija i metodologija pripreme studije izvodljivosti i financijsko-ekonomske analize i 64 sati praktičnih vježbi. U 116 sati predavanja uključen je niz individualnih i skupnih konzultacija koje omogućuju individualni rad s korisnicima na specifičnim praktičnim pitanjima. Posebna pažnja poklanja se praktičnom radu s konkretnom natječajnom dokumentacijom, situacijskim testovima, modelima za izradu financijsko-ekonomske analize u kojima se simuliraju stvarne situacije koje se događaju u pripremi i provedbi projekata, a cjelokupni proces radi se na primjeru investicije u infrastrukturu kako bi se polaznicima/ama objasnili i prikazali primjeri različitih sektora s različitim pristupom.
Na početku rada, polaznicima će biti zadan primjer investicije na kojoj će raditi narativni i financijski dio studije izvodljivosti, a kroz rad će im biti prikazan niz primjera iz prakse koji će im omogućiti uvid u praktične aspekte pripreme infrastrukturnih i velikih projekata.
Program predviđa sljedeće nastavne cjeline:
Izvori financiranja infrastrukturnih projekata
Za pripremu infrastrukturnih projekata važno je odrediti izvore financiranja i objasniti koje je projekte moguće financirati iz fondova EU, a to će biti sadržaj ovog poglavlja.
Projektni ciklus infrastrukturnih projekata i metodologija pripreme
Zakonitosti provedbe projekata financiranih iz fondova EU traže poduzimanje određenih radnji u određenom vremenskom periodu. Bez tih radnji nije moguće ispuniti preduvjete za pripremu projekta , stoga će polaznici naučiti koje korake i kada poduzeti da bi priprema bila kvalitetna, pravovremena i potpuna. Ujedno će vidjeti nekoliko različitih primjera infrastrukturnih projekata i metodologiju kojom su pripremljeni.
Studija izvodljivosti
U okviru ove cjeline, predavači će polaznicima rastumačiti ključne pojmove vezane uz studiju izvodljivosti koji su nužni za postavljanje strategije projekta. Ujedno će saznati gdje i kako prikupljati podatke za izradu studije, a radit će i na izradi vlastite studije izvodljivosti na zadanome primjeru.
Ekonomsko-financijska analiza
Ova će cjelina omogućiti polaznicima da razumiju ekonomsko-financijski aspekt infrastrukturnih projekata te da pristupe pripremi financijskog modela za projekt koji pripremaju. Na predavanjima će biti razjašnjeni svi pojmovi koji su relevantni za ovi cjelinu, a polaznici će dobiti uvid u dva projekta – jedan iz javnog i jedan iz privatnog sektora. Vježbe iz ovog poglavlja temeljit će se na postupnoj i strukturiranoj pripremi financijskog modela koji će polaznici koristiti u budućem radu.
Praktični rad na izradi studije izvodljivosti prema zadanim parametrima
Polaznici će praktično raditi na pripremi studije izvodljivosti tijekom cijele edukacije, a u ovoj će se cjelini koncentrirati na završetak vlastite studije koju će izrađivati uz pomoć mentora prema unaprijed zadanim parametrima, koristeći računala i opremu Učilišta EU PROJEKTI.
Što će naučiti polaznici?
Polaznici će svladati potpuno nova pravila pripreme i provedbe infrastrukturnih i velikih projekata s posebnim naglaskom na izradi studije izvodljivosti te financijsko-ekonomske analize sukladno novom vodiču Europske komisije usvojenom za financijsku perspektivu 2014. – 2020.
Posebno će naučiti:
- Koji fondovi EU financiraju velike i infrastrukturne projekte, pod kojim uvjetima i kako osigurati da se projekt uklopi u europske i nacionalne strateške smjernice;
- Kako izgleda projektni ciklus infrastrukturnih i velikih projekata, od kojih se stadija sastoji i koji je sadržaj pripremne dokumentacije;
- Koje je podatke potrebno prikupiti kako bi se moglo početi s pripremom projekta/studije;
- Koji je sadržaj studije izvodljivosti i kako pripremiti njezin narativni dio;
- Koji je sadržaj financijsko-ekonomske analize i kako ju pripremiti;
- Procijeniti radi li se o financijski ili ekonomski isplativom ili neisplativom projektu;
- Predvidjeti i svladati sve situacije koje se mogu dogoditi u pripremi i provedbi projekata s naglaskom na građevinskim aspektima provedbe projekata;
- Pripremiti cjelovitu studiju izvodljivosti s financijsko-ekonomskom analizom na zadanom primjeru investicije koja će služiti kao završni rad i preduvjet za izlazak na ispit.
Kome je program namijenjen?
Program je namijenjen stručnjacima s iskustvom koji žele naučiti pripremati i provoditi infrastrukturne projekte financirane iz fondova EU prema pravilima za financijsku perspektivu 2014. – 2020., a posebno:
- Jedinicama lokalne i regionalne samouprave;
- Tijelima državne i javne uprave;
- Poslovnom sektoru;
- Poduzetničkim potpornim institucijama;
- Konzultantima početnicima i
- Drugim zainteresiranim polaznicima.
Zašto upisati program?
Ovo je prvi i jedini verificirani jednogodišnji program koji sustavno, praktično i temeljito podučava o izradi studije izvodljivosti te projektnom ciklusu infrastrukturnih projekata, a obuhvaća rad na konkretnom primjeru projekta, odnosno investicije. Time polaznicima daje uvid u različite aspekte pripreme i provedbe infrastrukturnih projekata. Rad s računalima i unaprijed pripremljenim primjerima i vježbama omogućuje da se efikasno i temeljito svladavaju kompleksni zadaci, uče pojmovi i metodologija koji se odmah primjenjuju na konkretnim vježbama i tako polaznicima/ama omogućuje da teorijsko znanje prenesu u praksu. Svaki polaznik/ca tijekom provedbe programa izradit će svoj vlastiti primjerak studije izvodljivosti na zadanom primjeru koji će redovito komentirati i korigirati mentori programa.
Priprema konkretnog projekta – Svaki polaznik na početku pohađanja programa dobit će projektnu temu na kojoj će praktično raditi do završetka programa i koju će uobličiti u studiju izvodljivosti (narativni i financijski dio).
Individualno savjetovanje i pisani komentari – Mentori/predavači svakom će polazniku dati pisane i usmene komentare na odrađene vježbe i pripremljene projekte s ciljem poboljšanja njihove kvalitete. Takve se konzultacije odvijaju u okviru programa i omogućuju da unaprjeđujete svoje projektne prijedloge. Čak 95% naših polaznika ocijenilo je ovaj dio nastave kao jedan od najznačajnijih.
Praktični primjeri – Svaki segment programa popraćen je iskustvima iz prakse, praktičnim radom i gostima predavačima iz institucija i organizacija koje rade u sektoru fondova EU unutar kojih se provode tematske rasprave, razgovori i konzultacije, a na nastavi pokazujemo i konkretne primjere projekata koji su osigurali financiranje iz fondova EU.
Uvjerenje o usavršavanju – Svaki polaznik koji uspješno završi program dobiva uvjerenje o usavršavanju koje upisuje u e-radnu knjižicu. Uvjerenje je priznato od strane nadležnih institucija u RH i predstavlja odličnu podlogu za zapošljavanje
Stručna praksa UEP ALUMNI PROGRAM – Svaki polaznik koji uspješno završi program ulazi u UEP ALUMNI PROGRAM kroz koji sudjeluje na godišnjim konferencijama, praksi, mentorstvu 1-na-1 te u pripremi konkretnih projektnih prijedloga
Studomat i moderna oprema – Komunikacija s predavačima i izrada završnog rada odvija se preko studentskog portala koji olakšava i ubrzava komunikaciju, a polaznicima je na raspolaganju učionica s računalima i besplatnim WIFI-em.
Popratni materijali – Svaki polaznik dobiva USB memoriju na kojoj se nalaze publikacije, regulativa, testovi i vježbe, simulacije i ostale materijale važne za rad s fondovima EU.
Tržište rada – Na tržištu rada postoji izuzetno velik interes za stručnjacima koji se bave upravo pripremom studija izvodljivosti, kao u javnom, tako i u privatnom sektoru, dok se cijene takvih dokumenata kreću od nekoliko desetaka do nekoliko milijuna kuna.
Tko su treneri i kakvo je njihovo iskustvo?
Za provedbu ovoga programa zaduženi su stručnjaci koji su pripremali neke od najvećih projekata u Republici Hrvatskoj kao što su projekti izgradnje Pelješkog mosta i mosta Čiovo, omiške i vodičke obilaznice, proizvodnih pogona brojnih hrvatskih tvrtki, pojedinih gradskih naselja, poslovnih zona i inkubatora te druge infrastrukture. Mentorica programa je gđa. Ariana Vela, vodeća hrvatska konzultantica za fondove EU s portfeljem većim od milijardu eura i projektima poput izgradnje mosta Pelješac i Čiovo.
Kolika je cijena programa?
Cijena programa je 25.000,00 Kn plativo u 12 rata bez kamata na poslovni račun Učilišta EU PROJEKTI. Tijekom upisnih rokova odobravamo dodatne popuste. Provjerite koji su vam popusti na raspolaganju!